10 Muhteşem Hello! Project Şarkısı

Hello!ProjectWinter2016

Hello! Project şarkıları ve grupları bana Japonya’yı ve Japon müziğini sevdiren en önemli etkenlerden. Morning Musume’yi ilk dinlediğim andan beri bu oluşumun, tüm gruplarının, kızlarının, müzik tarzlarının ve en önemlisi de oluşumun başındaki adam Tsunku-san’ın büyük bir fanı ve hastasıyım.

Bu yazımızda 18 yıllık Hello! Project tarihinde en dinlenesi, ilginç, masterpiece diyebileceğimiz 10 şarkıyı sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Seçmesi çok zor oldu. Umarım Hello! Project fanlarını eğlendirir ve Hello! Project’i yeni tanımaya başlayacaklara da güzel bir giriş olur. Başlayalım!

Berryz Koubou – Munasawagi Scarlet (2006)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Yuasa Kouichi

Berryz’in fırtına gibi estiği yıllardan bir şarkı “Munasawagi Scarlet”. Grubun ilk dinlediğim şarkılarından birisiydi fakat şu anda bile altyapısı o kadar taze ki üzerinden 10 yıl geçmiş gibi durmuyor. Rock benzeri altyapısı, kızların başarılı vokalleri, Tsunku-san’ın back vokalleri ve şarkının ortasındaki beat box kısmı bu şarkıyı harika yapan etkenler. Şimdi bile hala favorilerimden…


S/mileage – Shin Nippon no Susume! (2013)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Ookubo Kaoru

Harika girişi ve arkasından gelen Meimi’nin vokalleri nasıl bir şarkıyla karşılaştığımızın habercisi. Şarkının başında metal dinliyoruz, Babymetal şarkısı gibi diye düşünebilirsiniz. Sizi nakarata alalım. Şarkı nakaratta bildiğimiz Hello! Project havasına dönüşüyor. Sonra yine başa sarıyor… İşte bu değişkenlik bu şarkıyı bir masterpiece yapıyor. Şarkıyı tipik bir idol şarkısı olmaktan çıkarıyor, çok başka yerlere taşıyor. Tsunku-san’ın müzik dehası bu şarkıda tavan yapıyor ve onun değişik şeyler yapma çabası Hello! Project’in başından beri var. Bu bile bir çok kişiyi Hello! Project fanı yapmaya yeterli.


C-ute – I Miss You (2014)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Yo Keigo

Hiç şarkı içinde şarkı dinlediniz mi? C-ute’un “I Miss You”su size bunu yaşatıyor. Aynı anda duyulan birden fazla vokalle şarkının takibi zorlaşıyor ve vokaller en sonunda yine birbirine bağlanıyor. Alt yapısı da bir o kadar başarılı. Hello! Project tarihinin en ilginç şarkılarından birisi ve kesinlikle bir baş yapıt.


Morning Musume – Help Me!! (2013)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Ookubo Kaoru

Morning Musume yavaş yavaş elektronik dans müziğe (EDM) geçiş yapmaya başladığı sıralarda gelen bir şarkı “Help Me!!”. Aslında ilk dinlediğim zamanlarda sıradan bir şarkı gibiydi. Yıllar sonra bugün bu şarkının da aslında ne kadar başarılı olduğunu anlıyorum. Bazı şarkıların değeri zaman geçtikçe ve dinledikçe daha iyi anlaşılıyor. Morning Musume tarihinin en iyi EDM şarkılarından birisi.


Juice=Juice – Ijiwaru Shinaide Dakishimete yo! (2013)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Ookubo Kaoru

2013, Hello! Project’in resmen altın yılıydı. Üst üste harika single’lar yayınlanıyordu. Bu şarkıyı duyduğumda aklıma ilk olarak Tsunku-san’ın Sharam Q dönemi şarkıları geldi. Çünkü o dönem şarkılarını aşırı andırıyordu. Funky müzik tarzı, sözleri, tam bir Sharam Q şarkısıydı (“Zurui Onna”yı bilenler demek istediğimi anlayacaktır.) “Ijiwaru Shinaide Dakishimete yo”, Tsunku-san’ın Juice=Juice’i fanların gözünden alıp bambaşka bir yere koyduğu şarkısıydı. Gruptaki potansiyeli gözler önüne serdi ve popülerliklerini arttırdı. Hala üzerine yapılmış bir Juice=Juice şarkısı yok. Olursa da bunu Tsunku-san yapacaktır muhtemelen.


S/mileage – Chikyuu wa Kyou mo Ai wo Hagukumu (2014)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: MEG.ME

Bana göre S/mileage’in en iyi şarkısı. Nedense değeri fazla bilinmedi gibi hissediyorum. Şarkıda kullanılan saksafon o kadar güzel ve yerinde ki. Bunun yanında harika sözleri var. Bir idol şarkısı için tüm bunlar gerçekten çok fazla…


Berryz Koubou – Ai wa Itsumo Kimi no Naka ni (2014)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Hirata Shouichirou

Berryz’in son dönemleri yaklaşırken, çıkardıkları son single’lardan birisi. Girişten itibaren ne kadar mükemmel bir şarkı olduğunu belli ediyor. Diğer tüm J-Pop şarkılarından ve idol şarkılarından çok farklı. İçinde yeni bir şeyler barındırıyor.


C-ute – Tokaikko Junjou (2007)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Hirata Shouichirou

C-ute’un muhtemelen hala en çok sevdiğim şarkısı. Başında Maimi’nin konuşmasından son notasına kadar. Bir şarkı herhalde bir kızın duygularını en fazla bu kadar saf biçimde anlatabilir. C-ute’un bir çok güzel şarkısı olsa da bu şarkının bendeki yeri çok ayrı. Bu arada altyapısı yine çok iyi. Hello! Project aranjörlerinin de hakkını vermek gerekir ki hepsi çok kaliteli müzik adamları. Özellikle şarkının ortasındaki gitar solosu bir Hello! Project fanını uçurmaya yetebilir…


Morning Musume – Koi no Dance Site (2000)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Dance☆Man

“Koi no Dance Site”, “Dschinghis Khan”a benzer melodisi ve altyapısıyla Morning Musume ve Hello! Project tarihinin en iyi işlerinden birisi. Aslında bir dönemin de özeti. Hello! Project’in en şaşalı dönemleri olarak 1998-2004 gösteriliyorsa o dönemki şarkıların çoğunun hareketli, eğlenceli, yani bu tarz şarkılar olduğu bilinmeli. Ve bu tarzın o dönem J-Pop’ı için “yeni bir şey” olduğu da en önemlisi.


Morning Musume – Love Machine (1999)

Söz / Müzik: Tsunku / Aranjör: Dance☆Man

Tsunku ve Dance☆Man işbirliğiyle Morning Musume’nin ilk dönemlerinde ortaya birbirinden güzel işler çıkıyordu. Onlardan bir tanesi grubun bugün bile en büyük hiti olarak görülen “Love Machine”di. Grubun 3. albümü “3rd -LOVE Paradise-“da da yer alan şarkı (ki grubun en iyi albümlerinden birisi) Hello! Project tarihinin kuşkusuz en bilinen şarkısı. Bu listede olmaması hakaret olurdu.


Hello! Project tarihi içerisinde Tsunku-san’ın müzik dehası ve birlikte çalıştığı başarılı müzik adamları doğrultusunda birbirinden çok farklı, çok değişik tarzlarda ama en önemlisi özünü kaybetmeden yapılmış çok özel şarkılar yer almakta. Bu yazıda 10 tanesini sizler için sıralamaya çalıştım. Geride maalesef adından bile söz edemediğimiz onlarca grup ve şarkı kaldı.

Yazıya ve şarkılara yorumlarınızı bekliyorum, göstereceğiniz ilgiye göre bu tip listelere (Hello! Project için veya diğer sanatçılar için) devam etmeye çalışacağım. Umarım beğenirsiniz ve bu yazı sonrası bir kişi bile Hello! Project’i merak edip araştırıp fanı olmaya karar verirse bu beni çok mutlu edecektir.

“10 Muhteşem Hello! Project Şarkısı” üzerine 4 yorum

  1. Hello! Project’i fazlasıyla seviyorum ve böyle bir liste beni çok mutlu etti. Aralarında bildiğim şarkılar da vardı, yeni keşfettiğim cevherler de oldu. Benim açımdan oldukça yararlı oldu, umarım bu tür yazılar gelmeye devam eder!~

  2. Hazırladığınız bu güzel liste için çok teşekkürler. Bende H!P ile 2014’te tanıştım. Fakat özellikle Berryz Koubou’nun son konserini vererek sektörden çekildiği aydan itibaren, tüm grupları daha iyi tanıyıp müziklerini dinlemeye karar verdim. Gerçekten o kadar kaliteli şarkılar var ki, listeye bakarken insanın gözü başka birçok şarkıyı arıyor. En iyi 10’dan muhakkak ki daha fazlası var. Ama tanımak isteyipte nereden başlayacağını bilmeyenlere bu yazı güzel bir kaynak olacak. Umarım ileride Hello! Project hakkında daha fazla yazı paylaşırsınız.

    Sevgilerle

  3. Bu listeyi görünce o kadar çok sevindim kiii !
    Tam da Japon muziklerini araştırıyodum çok faydalı oldu gerçekten müzikler güzel seçilmiş teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*