Toruga’dan Japonca Şarkı Önerileri

Yeni bir şarkı öneri listesi ile karşınızdayım. Twitter sayfamdan yapmış olduğum ankette dört ana başlık belirlemiştim ama anket sonucunda tüm seçenekler berabere kaldılar. Bu nedenle bugün kazanan başlık için yapacağım 10 şarkılık liste yerine tüm başlıklardan bir şeyler (hatta daha fazlası) içeren 30 şarkılık mega bir liste yapmaya karar verdim. Şarkılar benim hem son dönemde hem de genel olarak beğendiğim ve dinlediğim şarkılar. Japonca müziğe yeni girenlere de faydalı olacaktır ama özellikle çok bilinen işlerden de kaçındım ki Japonca müzikleri biraz olsun bilenler de yeni bir şeyler öğrenebilsinler. Olabildiğince her tarzdan bir şeyler koymaya çalıştım. Şarkılar herhangi bir sıralamaya bağlı değildir ve tür olarak karışıktır. Bence keyifli bir liste oldu. Haydi başlayalım!

Morning Musume – Aishite Nan ga Warui!?

Söz / Müzik: Tsunku – Aranjör: Egami Kotaro

Morning Musume’nin yeni albümü daha çok taze ve albümü açar açmaz duyduğunuz ilk şarkı bu. Açıkçası ilk dinlemede sarmıyor gibi başladı ama sonunda şarkıya eşlik ediyordum. Hello! Project zaten genel olarak uluslararası pazardan uzak işler yapmıyor. Bence kaliteli bir iş ortaya çıkmış.


Airi Suzuki – Escape

Söz: Karasawa Miho – Müzik ve Aranjör: Hara Kazuhiro

Airi ait olduğu Hello! Project grubu C-ute’dan ayrıldıktan sonra beklendiği üzere solo kariyerine başladı. İlk solo albümü hiç de fena şarkılardan oluşmuyor ve “Escape” benim favorilerimden bir tanesi.


V6 – Wa ni Natte Odorou

Söz / Müzik: Taro Oshamanbe (Toshiki Kadomatsu) – Aranjör: Yasuhiko Hoshino

V6’nın eurobeat tarzı işleri nedense daha çok biliniyor ve tanınıyor ama grubun orijinalini AGHARTA’nın seslendirdiği meşhur bir şarkısı daha var. NHK’in “Minna no Uta”sı için hazırlanan şarkının söz ve müziği ayrıca “You’re My Only Shinin’ Star”la tanıdığımız Toshiki Kadomatsu’ya ait. Kendisi bu şarkı için Taro Oshamanbe mahlasını kullanmış. Ayrıca grubun solisti de kendisiydi. Oldukça keyifli, enerji veren sözlere sahip güzel bir şarkı ve 1998 Nagano Kış Olimpiyatları’nın tema şarkısı da olmuştu. AGHARTA versiyonu da ayrıca iyidir, ona da bakın.


Ishikawa Hitomi – Machibuse

Söz / Müzik: Yumi Arai – Aranjör: Masataka Matsutoya

Bu şarkı tam bir klasik. Yumi Arai ve Masataka Matsutoya işbirliği ile yapılan şarkıyı önce 1976’da Seiko Miki söyler. Ama şarkıyı asıl başarıya Ishikawa Hitomi 1981’de ulaştırır. Bence de hem yorum hem de altyapısal olarak Hitomi-san’ın versiyonu çok daha iyidir ve bize o dönemin idol pop müziğini yansıtır.


Ozaki Kiyohiko – Sayonara wo Mou Ichido

Söz: Aku Yu / Müzik ve Aranjör: Kawaguchi Makoto

“Mata Au Hi Made”si ile tanıdığımız Ozaki Kiyohiko’nun biraz daha az bilinen ama vokaliyle büyüleyen şarkılarından birisi. Huzur içinde uyusun…


Kazumasa Oda – Tokyo no Sora

Söz / Müzik / Aranjör: Kazumasa Oda

’70’ler ve ’80’lerde Off Course’la çok başarılı işler yapan Kazumasa Oda daha sonra solo şarkılarıyla da bizi hiç hayal kırıklığına uğratmadı. “Tokyo no Sora” onun son dönem işlerinden birisi olmasının yanı sıra hem vokali hem de melodisi ile sizi sıkıca yakalamayı başaran tipik bir Kazumasa Oda ballad’ı.


Official HIGEdandism – Vintage

Söz / Müzik: Satoshi Fujiwara – Aranjör: Official HIGEdandism

Son yılların popüler grubu Official HIGEdandism’den oldukça anlamlı bir şarkı. Netflix’de yayınlanan “Ainori Love Wagon” programını izleyenler şarkıyı hatırlayacaktır çünkü programın tema şarkısıydı.


Tsubaki Factory – Fuwari, Koi Dokei

Söz: Izutsu Himi – Müzik: Hoshibe Sho / Aranjör: Nakanishi Ryosuke

Hello! Project’in ilk çıktığı günlerden bu yana kendisini çok geliştiren ve bence çok kaliteli şarkılara sahip grubu Tsubaki Factory’den tam bir ilkbahar şarkısı. Şarkının sözleri dışında aranjmanı da çok başarılı. Tam bir Hello! Project şarkısı havası vermese de bir yandan da veriyor ve denge çok iyi sağlanmış.


Suga Shikao – Ai ni Tsuite

Söz / Müzik: Suga Shikao

Japonya’nın nedense pek de gereken önemi göstermediğine inandığım çok başarılı bir söz yazarı ve bestecisi Suga Shikao. “Ai ni Tsuite” ilk dinleyişte çok beğendiğim ve çokça dinlediğim bir şarkısı.


Kazusyoshi Saito – Yasashiku Naritai

Söz / Müzik: Kazuyoshi Saito

Artık bu şarkıyı bilmeyen olmasın istiyorum açıkçası. Bu nedenle bu listeye de ekledim. Kazuyoshi Saito’dan oldukça catchy ve ilk dinleyişte beğenebileceğiniz harika sözlere sahip bir şarkı. Kendisinin de en büyük hitlerinden birisi diyebiliriz sanırım.

İkinci sayfadan devam ediyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*