Toruga’dan Japonca Şarkı Önerileri

Sandaime J Soul Brothers – Rat-tat-tat

Söz: ZERO(YVES&ADAMS), Ricky Luna, Rolando Luna, Deekei – Müzik: Ricky Luna, Rolando Luna, Deekei

EXILE grupları çok başarılı işler yapmaya devam ediyor. “Rat-tat-tat” da hem eğlenceli klibi hem de dansıyla Sandaime J Soul Brothers’ın övgüye değer işleri arasında.


BEYOOOOONDS – Nippon no D.N.A!

Söz: Nozawa Toru / Müzik ve Aranjör: Hoshibe Sho

Hello! Project’in yeni nesil grubu BEYOOOOONDS’un ilk major single’ında yer alan şarkı bize Japonların DNA’sını anlatıyor ve biraz da sorguluyor. Her ne kadar DA PUMP’ın “U.S.A.”inden hemen sonra yayınlanmış ve o şarkıdan aşırı esinlenmiş olsa da bence oldukça keyifli bir iş ortaya çıkmış.


Golden Bomber – Reiwa

Söz / Müzik: Sho Kiryuin / Aranjör: DJ Mass(VIVID Neon*) & Arisa Fujisawa, Sho Kiryuin

Çılgın bir grup olan Golden Bomber’ın Reiwa döneminin hemen başında yayınlanan bu şarkısı keyifli bir şekilde Heisei dönemini uğurluyor ve Reiwa dönemini selamlıyor. Öyle başlamadı ama Reiwa döneminin de şarkıdaki gibi böyle mutlu ve keyifli geçmesini diliyorum.


Boys And Men – Doerya JUMP!

Söz / Müzik: Tsunku – Aranjör: Okubo Kaoru

Tsunku Hello! Project’deki prodüktörlük rolünü bitirdikten sonra serbest olarak daha fazla çalışmaya başladı ve çeşitli sanatçılarla projeler yapıyor. Son işlerinden birisi Boys And Men’in “Doerya JUMP”ıydı. Tam bir Hello! Project şarkısı tadı alınabilen şarkıda kendisine aranjörlükte Okubo Kaoru yardımcı oldu.


ANGERME – 46okunen LOVE

Söz: Kodama Ameko – Müzik: Hayashida Kenji – Aranjör: Suzuki Shunsuke

Hello! Project’in yetenekli grubu ANGERME’nin funk ve disco ezgileri taşıyan keyifli şarkısıyla dans etmeden durabilmek biraz zor. Grubun en akılda kalıcı ve başarılı işlerinden birisi.


Daichi Miura – Unlock

Söz / Müzik: Nao’ymt

Her zaman başarılı çalışmalarını takdir ettiğim sanatçılardan Daichi Miura’dan yine özellikle altyapısını çok başarılı bulduğum çok iyi bir çalışma. Biraz daha ismini duyurabilse keşke diye hayıflanmamak elde değil çünkü çok yetenekli.


Sakamichi AKB – Dare no Koto wo Ichiban Aishiteru

Söz: Akimoto Yasushi / Müzik ve Aranjör: Sakuma Kazuhiro

Nogizaka ve diğer 46 grupları tarzında bir şarkı yapalım ama içinde AKB üyeleri de olsun diye oluşturulan Sakamichi AKB alt grubunun oldukça başarılı bir şarkısı. Özellikle Sakamichi grubu fanları daha da çok sevecektir çünkü içerisinde AKB üyeleri olsa da tipik bir 46 grubu şarkısı var ortada.

DA PUMP – If…

Söz: m.c.A・T / Müzik: Akio Togashi (m.c.A・T)

DA PUMP son yıllarda popülerliği yeniden artmış bir grup ama yeni bir grup değiller. Mazileri çok eskilere dayanıyor. İşte 2000’lerin başında yayınlanmış şarkıları “If…” döneminin bütün özelliklerini neredeyse içinde barındırıyor. J-Pop’ın altın yılları ve o farklı tadı bir kez daha hissediliyor.

MAX – Shinin’ On – Shinin’ Love

Söz: Hiromi Mori – Müzik ve Aranjör: Keiichi Ueno

1990’ların ses getiren avex gruplarından birisi de MAX’dı. Dönemleri içerisinde SPEED gibi güçlü bir rakipleri vardı ve onlar kadar başarılı olamadılar belki ama bıraktıkları güzel şarkılar var geride. Bunlardan birisi de dönemini %100 yansıtan “Shinin’ On – Shinin’ Love”.

TOKIO – Get Your Dream

Söz: TAKESHI – Müzik: TSUKASA – Aranjör: KAZZ

Faaliyetlerini sona erdirmiş Johnny’s gruplarından birisi olan TOKIO’nun gaz verici şarkılarından birisi “Get Your Dream”. Dinlerken mutlu olmamak pek mümkün değil gibi görünüyor.

Üçüncü sayfadan devam ediyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*