Toruga’dan Japonca Şarkı Önerileri

Aimyon – Kimi wa Rock wo Kikanai

Söz / Müzik: Aimyon – Aranjör: Yusuke Tatsuzaki (Q., Ltd) / Yusuke Tanaka (agehasprings)

Son yılların başarılı vokallerinden birisi Aimyon. Bu şarkısı ve klibi bana ’90’lar havası veriyor ve o yıllarda yayınlanmış başarılı J-Rock şarkılarını anımsatıyor. Uzun zamandır böyle severek dinlediğim bir rock şarkısı da hatırlamıyorum. Bence “rock dinlemeyen” kişiler bile bu şarkıya bir şans vermeli.


Spitz – Mahou no Kotoba

Söz / Müzik: Kusano Masamune

Spitz benim en sevdiğim Japon rock grubu. Kusano-san’ın sesi ve sözleri bir efsane. “Honey And Clover”ı izleyenler grubu tanıyacaktır. Animeyi daha da güzelleştiren şey Spitz’in şarkılarıydı. Bu şarkı da animenin 2006’da yayınlanan filminin tema şarkısıydı. Sözler sihirli, müzik sihirli… Daha ne olsun?


Yu Takahashi – Ashita wa Kitto Ii Hi ni Naru

Söz / Müzik / Aranjör: Yu Takahashi

Bu keyifli şarkıyla tanımıştım Yu Takahashi’yi. Oldukça yetenekli olduğunu düşünüyorum. Sadece gözlerinizi kapatıp dinleyin ve gülümseyerek yarının güzel bir gün olacağını hayal edin.


Nagabuchi Tsuyoshi – Tombo

Söz / Müzik: Nagabuchi Tsuyoshi – Aranjör: Ichizo Seo

Nagabuchi Tsuyoshi denilince aklımıza “Kanpai” geliyor hemen. Ama onun dışında kendisinin kıyıda köşede kalmış çok güzel şarkıları vardır. “Tombo” da onlardan bir tanesi ve aynı isimli TV dizisinin de tema şarkısıydı. Tsuyoshi-san’ın sesi çok özel ve ondan her zaman hem bir isyan hem de hüzün duygusu alırım.


Chage & Aska – Shuushou (Epilogue)

Söz: Chage, Kenji Takita – Müzik: Chage – Aranjör: Ichizo Seo

Aska mı Chage mi diye soracak olursanız ben biraz Aska’cıyım sanırım ama bu Chage kötü bir müzisyen demek değil. Grubun ilk albümü “Kazemai”de Chage’in ana vokallerde olduğu “Shuushou (Epilogue)” oldukça duygu yüklü ve başarılı hazırlanmış bir şarkı.


The Gospellers – Hitori

Söz / Müzik: Tetsuya Murakami – Aranjör: Tetsuya Murakami, Yoichi Kitayama

The Gospellers’ın en büyük hiti diyebileceğimiz “Hitori” bu vokal grubunun tüm varlığını bize gösteriyor. Çünkü şarkıda bir müzik yok, tamamen insan sesleriyle oluşturulmuş bir acapella şarkı bu. Belki de bu yüzden duygu yoğunluğu olabileceğinden daha da yüksek. Mükemmel bir başyapıt.


Yutaka Ozaki – Futatsu no Kokoro

Söz / Müzik: Yutaka Ozaki – Aranjör: Yutaka Ozaki, Imaizumi Hiroshi

Yutaka Ozaki yıllardır Japan-Fans olarak bir çok şarkısını çevirdiğimiz, şarkılarını radyomuzda çaldığımız ve Türkiye’de tanınmasına yardımcı olduğumuz bir sanatçı. Çok özel bir isim. Hala bilindik işleri dışında kalan çok başarılı çalışmaları var. “Futatsu no Kokoro” onlardan birisi. Huzur içinde uyusun…


Natsukawa Rimi – Kana yo Kana yo

Söz / Müzik: Kazufumi Miyazawa

The Boom’dan ve “Shima Uta” ile bilip tanıdığımız Kazufumi Miyazawa’nın söz ve müziğini yaptığı “Kana yo Kana yo” Natsukawa Rimi’nin yumuşak ve duygulu sesiyle birleşince ortaya çıkan şey tam bir duygu patlaması. Neredeyse Rimi-san’ın en büyük hiti “Nada Sou Sou” kadar başarılı olduğunu düşünüyorum.


Takao Horiuchi – Far Away

Söz / Müzik: Kaoru Ito – Aranjör: Ichizo Seo

1987’de Shinji Tanimura’nın ilk defa söylediği “Far Away” daha sonra 1991’de Takao Horiuchi tarafından yeniden seslendiriliyor. Başka sanatçılar tarafından söylenen versiyonlara da sahip. Gerçekten çok güzel sözlere sahip, harika bir ballad. Shinji Tanimura’nın versiyonu da ayrıca güzeldir ve hangisini koyacağımı açıkçası karar vermekte zorlandım. En sonunda Horiuchi-san’a karar kıldım. Ben ikisini de keyifle dinliyorum. Tanimura-san’ın versiyonu biraz daha yumuşaktır ama bence Horiuchi-san’ın versiyonu tam kararında.


Koji Tamaki – Ikanaide

Söz: Goro Matsui – Müzik: Koji Tamaki – Aranjör: Katsu Hoshi

Son şarkımız onu bırakıp gitmemesi için sevdiğine yalvaran bir adamı anlatıyor. Koji Tamaki’yi Anzen Chitai’den tanıyoruz ve bu solo çalışması da onun en bilinen işlerinden birisi. Öyle derin, öyle hüzünlü, öyle duyguyu yansıtıyor ki benzersiz sesiyle, sözlerini anlamanıza bile gerek yok şarkıyı hissedebilmek için. Goro Matsui, Koji Tamaki ve Katsu Hoshi üçlüsü harika bir iş, klasik çıkarmış ortaya.


Böylece 30 şarkılık listemin sonuna gelmiş bulunuyorum. En başında belirttiğim üzere anketteki her seçeneğe yer vermeye çalıştım. 2021’deyiz ama hala dinleme, izleme linkini bulamadığım için pas geçmek zorunda kaldığım şarkılar da oldu. Bu da Japonların ayıbı yapacak bir şey yok.

Tabii ki bu 30 şarkı tamamen kendi seçimim, bir Top 30 listesi değil ve Japon müziğinin genelini yansıtabilecek işler olmasına dikkat etmeye çalıştım. Umarım bu müzikleri ilk defa dinleyecek olanlar da daha önceden Japonca şarkılar dinlemiş olanlar da memnun kalır. Bana ulaştıracağınız geri dönüşlere göre yeni listeler yapabilirim. Bu yüzden yorum yazmaktan ya da bir şekilde geri bildirim göndermekten çekinmeyin. Ayrıca belirtmek isterim hem Radio Japan-Fans yayınlarında hem de Japan-Fans‘da bu şarkıları, sanatçılara dair tanıtımları, öneri şarkıları, klipleri, canlı performansları ve daha da fazlasını yayınlamaya ve paylaşmaya çalışıyoruz. Biliyorsunuz şarkı çevirileri de yapıyoruz ve bu listedekilere benzer çevirdiğimiz yüzlerce şarkı var. Buradan kontrol edebilirsiniz.

Herkese iyi dinlemeler ve Japon müziğiyle dolu günler dilerim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*