Toruga Japonya’da #5: Ueno (3. Kısım) + Ebisu

Birlikte Ueno Park’ı gezmeye devam ediyoruz…

Ve artık günü neredeyse yarılamışken Ueno Park’daki maceramız sona eriyor. Ueno etrafında gezinmeye devam ediyoruz.

 

Ueno çevresi sürekli hareketli. Ueno İstasyonu Tokyo’daki aktif istasyonlardan bir tanesi. Açıkçası Tokyo’daki tüm istasyonlar gerçekten muhteşem. İçerisi adeta bir tren istasyonundan çok havaalanı kıvamında. Ueno Park’ın turistik bir alan olması sebebiyle çevrede çokça turistle de karşılaşabiliyorsunuz.

Ueno etrafında gezerken sıradaki durağımız Ameyayokocho’ya geliyoruz. Burası bir açık hava pazarı. İçerisinde yine hediyelik eşya satan küçük dükkanlardan tutun da meyve, sebze, et satılan bilindik manav tezgahlarına kadar her şey mevcut. Burası Ueno İstasyonu’na çok yakın. Girer girmez sağ tarafınızda büyük bir Yodobashi Camera (Japonya’nın en büyük teknoloji mağazası) sizi karşılıyor. Açıkçası Yodobashi’ler gerçekten çok büyük. 9 veya 10 katlı olduklarını hatırlıyorum. Her kat belli bir türe yoğunlaşmış olarak hizmet veriyor ve hepsi ayrı birer dükkan gibi.

Açık pazar Ameyayokocho’yu gezmeyi bitirdiğimde bir şeyler de yedikten sonra hala saatin erken olduğunu fark ettim. Bu sebeple Ebisu’ya doğru yola koyuldum.

Ebisu’ya Yamanote hattı üzerinden ulaşmak mümkün. Buraya açıkçası Yebisu Garden Place’i görmek için gelmeyi düşünüyordum. Trenden indikten sonra Garden Place’e ulaşmak için bayağı bir yol yürüdüğümü hatırlıyorum (yürüyen yollar vardı istasyon içinde). Sonunda Yebisu Garden Place gözüktü.

Yebisu Garden Place açık bir alışveriş merkezi kıvamında. İçinde pahalı restoranlar olduğu gibi Burger King gibi batı tarzı fast food yeme içme alanları da var. Fakat saatin etkisinden midir havanın yağmurlu oluşundan mıdır bilemesem de Ebisu çok ıssız ve sessizdi o akşam. Ueno’daki kalabalığı aradım desem yeridir.

Ebisu’da da biraz takıldıktan sonra tekrar otelime geçmek için Ueno’ya dönüyordum. Böylece Japonya’daki ilk günümü dolu dolu geçirmiştim. Gelecek yazıda 2. günle birlikte Japonya’yı gezmeye devam edeceğiz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*