BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.2 (VALENTI)

BoA’nın ikinci Japonca albümü ve LISTEN TO MY HEART’tan sonra yine milyon satmayı başarmış en çok satan albümüdür. Öyle ki Japonya’da 2003 yılında en çok satan beşinci albüm olmayı başarmıştır.

BoA’nın ilk iki Japonca albümü çok başarlı olduğu için bu albümlerdeki bütün şarkılar Koreceye çevrilip yayınlanmıştır. Ancak BoA bu şekilde tekrar başka dillerde yayınlamayı bir süre sonra bırakmıştır.

Albüm kapağı bana ET filminin afişini hatırlatıyor.

Gelin her şeyi unutup hep beraber bu albümde bir yolculuğa çıkalım…

  1. VALENTI

Yedinci teklisi ve albüme ismini veren parça BoA’nın şimdiye kadar en çok satan teklisi olma özelliğini taşıyor. İtalyanca masum ve temiz anlamına geliyor.

Sözleri Chinfa Kan, beste ve aranjman Kazuhiro Hara tarafından yapılmış Latin ezgisi denince olmazsa olmaz gitar içeren güçlü bir dans şarkısı. BoA’nın imza şarkısı olma özelliği taşıyor.

Şarkının biraz hızlandırılmış İngilizce versiyonu Junior Vasquez tarafından remikslenmiş. Bence şarkıya bu bpm daha çok yakışmış. Siz ne düşünüyorsunuz?

VALENTI’yi 2009 yılında BEST&USA albümünde tekrar yorumlamış, belki de bu yüzden The Greatest albümünde tekrar yorumlamaya gerek görmemiş.

SKECHERS markası için de reklam şarkısı olarak kullanılmış.

Korece versiyonu BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

İngilizcesi maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

2. JEWEL SONG

Dokuzuncu teklisi sözleri Natsumi Watanabe, beste ve aranjman Kazuhiro Hara tarafından yapılmış gitar ve yaylıların kullanıldığı bir kış balladı. VALENTI ve B.I.O gibi hareketli iki parçanın hemen arasına konması biraz talihsizlik olmuş ancak BoA’nın dinamik vokalleri durumu kurtarmış.

Eve no Subete televizyon dizisinin tema şarkısı olarak kullanılmış.

Şarkının Korecesi 2002 SMTOWN Winter Vacation albümünde yayınlanmış. Albümün başlık şarkısı My Angel My Light, Dear My Family şarkılarının müzik videolarını da yine aşağı ekledim.

3. B.I.O

Albümün ilk orijinal parçası sözler Kenn Kato, beste Kosuke Morimoto, aranjman AKIRA tarafından yapılan parça tekli olabilecek kadar öne çıkıyor. Zaten ilk canlı konser turunda da dans ederek performansını sergilemiş.

Korece versiyonu Yoon Jeong tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

4. Sekai no Katasumi de

İkinci orijinal parçamız dünyanın bir köşesinde anlamına geliyor ve ilk albümündeki R&B ballad tarzına geri dönüyoruz. Akustik gitar kullanılan şarkının sözleri kesinlikle benim favorim.

Sözler Narumi Yamamoto, beste Dansyu Goya, aranjman aynı zamanda akustik gitarı çalan Mao Doi tarafından yapılmış.

Eğer sen ağlayan bir gökyüzü olursan, ben kanatlarını çırpan bir kuş olurum.

Eğer sen yalnız bir deniz olursan, ben parlayan bir yıldız olurum.

Korece versiyonu Jo Yoon-Kyung tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

5. Kiseki

Sekizinci teklisi Mucize sözleri Natsumi Watanabe, beste Kosuke Morimoto, aranjman Ken Matsubara tarafından yapılmış. R&B ritmini devam ettiren şarkı benim albümdeki favori şarkım. Bu şarkıyı kelimelerle ifade etmem imkansız…

Kose Luminious makyaj markası için reklam şarkısı olarak kullanılmış.

Korece versiyonu BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

6. WINDING ROAD feat. DABO

B-o-A meets D-A-B-O, yo!

Bir diğer orijinal şarkı albüme yeni bir nefes getirmiş. Yine R&B üstünden giden şarkı DABO‘nun rapleri ve BoA’nın ince vokalleri ile sizi başka diyarlara alıp götürüyor. Sanki yemyeşil bir tarlada rüzgar esmesi gibi…

Sözleri DABO ve Emi K.Lynn, beste mihimaru GT grubunun rapçisi Mitsuyuki Miyake, aranjman Shunsuke Minami tarafından yapılmış.

Albümde Koreceye çevrilmeyen tek şarkı, bunu da rapi çevirememelerine ya da uygun rapçi bulamamalarına bağladım.

7. Searching for truth

Albümdeki orijinal şarkılardan biri olan bu şarkıyı ilk duyduğumdan andan beri beynimde Hepsi grubunun Olmaz Böyle Şey çalıyor. Sizce benziyor mu?

B.I.O gibi yine bir dans şarkısı olma yolunda ilerlemiş ve biraz fazla öne çıkan arka vokallere sahip. Arka vokaller Yumi Kawamura tarafından seslendirilmiş. İlk iki albümünde pek çok şarkıda kendisini duyuyoruz, fark etmemek elde değil. LISTEN TO MY HEART’daki ikonik never say never say never ever say‘i söyleyen kişi. Keşke yine birlikte çalışsalar…

Sözler Kenn Kato, beste/aranjman Face 2 FAKE tarafından yapılan şarkı yine gitar içeriyor.

Korece versiyonu Yoon Jeong tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

“BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.2 (VALENTI)” üzerine 2 yorum

  1. Öncelikle yazı için teşekkürler 🙂

    Açıkçası SM ve Avex’in bazı şarkıları Spotify’a koymaması gerçekten can sıkıcı. Aynı durumu SNSD’nin Japon albümlerinden de yaşıyoruz maalesef. Buna bir çözüm bulurlar umarım.

    1. Maalesef Girls’ Generation ve KARA Universal Music’deler ve bu yüzden yok. avex ise büyük ihtimalle telif hakkından dolayı bazı şarkıları ekleyemiyor, genelde remiks veya ingilizce şarkılar. Umarım kısa sürede çözülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*