BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.3 (LOVE & HONESTY)

BoA’nın üçüncü albümü yine Oricon listelerinde bir numara olmayı başarmış ve 2004 yılının en çok satan 13. albümü olmayı başarmıştır. Milyon satamaması sizi şaşırtmasın, Japonya’da solo şarkıcıların en çok satan albümleri genelde birinci ve ikinci albümleridir. İnsanlar zamanla daha yeni çıkan şarkıcılara yönelmeleri aslında sektörün dinamiğinin ne kadar hızlı değiştiğini ve yenilere nasıl sürekli yer açıldığının bir göstergesi (aynı zamanda düşmeye başlayan CD satışlarının göstergesi).

  1. Rock With You

Aynı anda hem Japonya’da hem Kore’de yayınlanan on ikinci teklisi albümün açılışını güçlü bir şekilde yapıyor. Kullanılan gitar ile rock müziğe ve daha olgun bir imaja geçen BoA görüyoruz. BoA’nın o zamanlar 17 yaşında olduğunu göz önüne alırsak olgun imaja geçmede acele edildiğini düşünüyorum. Daha sonrasında Korece albümü My Name ile bunu daha da pekiştirmiş.

Sözler Seiko Fujibayashi, beste Kazuhiro Hara, aranjman AKIRA tarafından yapılmış.

2. Shine We Are!

Onuncu teklisi alışmış olduğumuz güçlü R&B dans parçalarındansa daha sevimli ve neşeli bir şarkı olarak karşılıyor. Bu albümde yayınlanan ve en çok satan tekli olma özelliği taşıyor.

Yes i’m gonna feel alright gonna take a chance!

Sözler Natsumi Watanabe, beste ve aranjman Kazuhiro Hara tarafından yapılmış.

Korecesi BoA tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

3. SOMEDAY ONEDAY feat. VERBAL

Albümün ilk orijinal şarkısı m-flo grubundan VERBAL‘ın eşlik ettiği şarkı sözler Akira Takato ve rap sözleri VERBAL, beste Ken Harada tarafından yapılmış.

Tekrar orta ritimli R&B’ye geri dönüş yapan şarkıyı dinlemesi oldukça kolay.

VERBAL Japonya’da doğup büyümüş aslen üçüncü jenerasyon Koreli.

4. LOVE & HONESTY

Pek çok fanın favorisi şirin mi şirin albüme adını da veren şarkı, Shine We Are ile albümün enerji bombardımanı.

Sözleri BoA ve Natsumi Watanabe, beste/aranjman face 2 FAKE tarafından yapılmış. BoA’nın bu albümde yazımına katkı sağladığı tek şarkı.

5. Midnight Parade

BoA’nın en iyi dans parçalarından birisi bu şarkı benim gözümde. Canlı olarak performans sergilerken giydiği takım albise ile bana Michael Jackson‘ı hatırlatıyor. Sanırım BoA’nın dansta kimden ilham aldığı gözler önünde. Michael Jackson‘ın Billie Jean şarkısında yaptığı performansı da aşağı ekledim zira izlemeyen çok şey kaçırır.

Sözler Seiko Fujibayashi, beste BOUNCEBACK, aranjman AKIRA tarafından yapılmış.

6. Be the one

Albümden çıkan on üçüncü tekli, aslında İngilizce bir şarkıymış ve sözler Japoncaya çevrilmiş. Acaba kıyıda köşede BoA’nın kaydettiği İngilizce bir versiyonu var mıdır?

Sözler Kenn Kato, beste Stephen A.Kipner, David Frank, Nate Butler aranjman Shoichiro Hirata tarafından yapılmış.

Rock With You ile birlikte albümdeki en güçlü şarkı, biraz sert ve agresif bir nakarata sahip. Zaten daha sonra tekli olarak piyasaya sürülmüş.

7. EXPECT

Albümdeki iddialı dans parçalarından birisi. Canlı performansını konser turunda sergilemiş. Hayallerinin peşinden gitmeye sevk eden bir şarkı.

Sözler Narumi Yamamoto, beste Kim Hiroshi, aranjman Shoichiro Hirata tarafından yapılmış.

8. OVER~across the time~

Orijinal bir başka şarkı, benim albümdeki favori parçam ve belkide en sevdiğim BoA şarkısı. Eklenen yaylılar, İspanyol gitarı ve hüzünlü melodisi, arkadaki koro ile sevmemek zor.

Sözler Ryoji Sonoda beste aranjman Ken Matsubara tarafından yapılmış. Dinlemeyen pişman…

9. Kokoro no Tegami

Kalbin mektubu anlamına gelen bu şarkı yine LOVE & HONESTY gibi mutluluk hisleri uyandırsa da bu o kadar iddialı bir şarkı değil. Zaten amacı da ön plana çıkmak değil, dinledikçe kendini sevdiren oldukça güzel sözlere sahip bir şarkı.

Sözler Ryoji Shinoda, beste/aranjman Minoru Komorita tarafından yazılmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*