Silent İzleyenlerin Beğenebileceği Japon Dizileri

Silent dizisi bildiğiniz gibi Sakura adındaki gencin sonradan duyma kaybı yaşaması üzerine kendisinin ve çevresinin yaşadığı zorlukları konu alan; bunun yanı sıra işitme engellilerin dünyasına bir açıdan kapı aralayan, sosyal mesajların çok iyi verildiği bir dizi olma özelliği taşıyor. Peki Japon dizi sektörünün bu tarzdaki ilk dizisi Silent mı? Tabii ki de hayır! Japan-Fans’i bir süredir takip edenler çok iyi biliyorlar ki biz bu tarzda dizilere forumumuzda yer vermeye gayret ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Özellikle bu sene bahar aylarında çevirisini ekibimizin gerçekleştirdiği Fight Song bunlardan biriydi. Silent’ın fragmanlarının yayınlanmasıyla birlikte sizlerden gelen ilgi ise bu sene artarak devam etti. Özellikle Japon dizileri ile yeni tanışanların bu tarzda dizi tavsiyesi istemesi üzerine biz de Japan-Fans ekibi olarak kolları sıvadık ve sizler için forumumuzda aynı tadı alabileceğiniz dizilerden birkaçını bu gönderide topladık!

İşte o diziler!

Koi desu: Yankee-kun to Hakujou Girl

(恋です! ~ヤンキー君と白杖ガール~)

Konusu:

Akaza Yukiko, görme engelli çocukların gittiği özel bir okulda öğrencidir. Ambliyopi hastası olduğu için renkleri soluk görmekte ve sadece büyük harfleri büyüteç yardımıyla okuyabilmektedir. Dışarıya beyaz bastonu olmadan çıkamamaktadır. Buna rağmen, parlak bir kişiliğe sahiptir. Bir gün, belalı bir çocuk olan Kurokawa Morio ile tanışır. Yukiko başta Morio’dan hoşlanmaz ancak zamanla duyguları değişir.

Online izlemek için TIKLAYINIZ

Fight Song (ファイトソング)

Konusu:

Kisara Hanae, yetimhanede büyüyen parlak ve savaşçı ruhlu bir kızdır. Hayali, karatede Japonya’yı temsil etmektir ancak bir kaza nedeniyle hayalinden vazgeçmek zorunda kalır. Hayatının en karanlık döneminden geçerken, maçlardan önce gaza gelmek için hep dinlediği şarkının yazarı Ashida Haruki’yle tanışır. Hanae, hep karateye odaklandığı için hiç aşık olmamıştır. Haruki ise duygulardan anlamadığı için iyi bir şarkı yazmakta zorlanıyordur. İkili, “sahte ama ciddi bir romantizm” yaşamaya karar verir. Diğer yandan, Natsukawa Shingo, Hanae’nin çocukluk arkadaşıdır ve ondan hoşlanmaktadır. Shingo’nun da dahil olmasıyla, üçü arasında bir aşk üçgeni oluşur. Ancak Hanae’nin bir sırrı vardır ve yaşayacağı aşkın, ilk ve son olacağına karar vermiştir.

Online izlemek için TIKLAYINIZ

Hanbun, Aoi. (半分、青い。)

Konusu:

1971’de, Osaka Expo’dan 1 yıl sonra, Gifu’nun Tono bölgesindeki küçük bir kasabada Nireno Suzume adında bir kız çocuğu dünyaya gelir. Küçük Suzume, çok sağlıklı ve hareketli bir çocuktur. Ancak ilkokulda, hastalık nedeniyle bir kulağında işitme kaybı yaşar. Onu çok seven ailesi ve aynı gün, aynı hastanede doğan çocukluk arkadaşı daima Suzume’ye destek olur. Liseden mezun olduktan sonra, yaratıcılığını kullanarak kızlara yönelik bir manga çizmeye karar verir. Bunun için, tam da balon ekonomisinin yaşandığı zamanda Tokyo’ya taşınır. Hocasının verdiği eğitimlerle ve diğer asistanlardan öğrendiği bilgilerle kendini geliştirir ancak birçok engelle karşılaşır. Sonunda, evlenir ve bir kız çocuğu olur. Ailesi geçim sıkıntıları yaşar ve Suzume, hayalperest kocasından boşanmaya karar verir. Farkına varmadan fiyat balonu patlar ve Japonya ekonomisi durgunlaşır. Art arda yaşadığı başarısızlıklar sonucunda, kızıyla memleketine dönmeye karar verir. Orada, beklenmedik bir dönüm noktası yaşar.

Online izlemek için TIKLAYINIZ

Boku no Ita Jikan (僕のいた時間)

Konusu:

Takuto Sawada (Haruma Miura) sıradan bir üniversite öğrencisidir.
Bir gün, ALS hastası (bir çeşit sinir hastalığı) olduğunu ve fazla bir ömrü kalmadığını öğrenir.
Takuto umutsuzluğa düşmek yerine,  hayata sımsıkı sarılmaya çalışır.

Online izlemek için TIKLAYINIZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*