BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.2 (VALENTI)

8. Moon & Sunrise

Ve albümün şaheserine geldik… Bence BoA’nın şimdiye kadarki en iyi ballad şarkısı. Açılıştaki elektrik piyano melodisi, BoA’nın pürüzsüz vokalleri, hüzünlü melodi ve sonlara doğru yaylılarla birlikte hızlanması.

Bir de Girls’ Generation Tiffany‘den Korece canlı versiyonunu dinleyin. Hangisini daha çok beğendiniz?

Sözleri BoA ve Natsumi Watanabe, beste/aranjman Ken Matsubara tarafından yapılmış.

Korece versiyonu BoA tarafından yazılmış ve Rock With You Korece teklisinde yayınlanmış.

9. Discovery

İlk dinleyişte vurulduğum bir başka parça, sözler Natsumi Watanabe, beste/aranjman Ken Harada tarafından yapılmış. Oldukça minimalistik ve gizemli bir havaya sahip.

Korece versiyonu Yoon Jeong tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

10. flower

Sekizinci teklisi Kiseki’den gelen bu R&B parça pek çok kişinin favorisi. Sözler Ryoji Sonoda, beste BOUNCEBACK, aranjman AKIRA tarafından yapılmış.

LOTTE Arte reklamında duyulan hiç yayınlanmamış bir de İngilizce versiyonu mevcut. avex neyi bekliyorsun bu yayınlanmamış şarkıları yayınlamak için? Eski ve kıyıda köşede kalmış şarkılardan oluşan özel bir albüm veya eski reklamların yüksek çözünürlüklü koleksiyonunu istiyorum… Galiba şu anki avex’den çok şey istiyorum.

Korece versiyonu Jo Yoon-Kyung tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

11. BESIDE YOU -Boku no Yobu Koe-

Dokuzuncu teklisi JEWEL SONG’dan gelen bu parça dramatik bir dans parçası. Anime Asobotto Senki Gokyu‘nun tema şarkısı olarak kullanılmış.

Sözler Natsumi Watanabe, beste BOUNCEBACK, aranjman h-wonder tarafından yapılmış.

Korece versiyonu Yoon Jeong tarafından yazılmış ve SHINE WE ARE albümünde yayınlanmış.

12. Feel the same

Albümün son parçası orta ritimli ve pozitif bir havaya sahip bir R&B parçası. Albümdeki en zayıf parçalardan birisi olarak görülse de bence pozitif bir havaya sahip tatlı bir şarkı. Bütün şarkılar da tekli kalitesinde iddialı olacak diye bir kural yok. Bazı şarkılar da durup dinlenmek ve albümün tadını çıkarmak gerek diye düşünüyorum.

Sözler Seiko Fujibayashi, beste/aranjman AKIRA tarafından yapılmış.

Korece versiyonu SMTOWN 2003 Winter Vacation albümüne eklenmiş. Albümün başlık şarkısının müzik videosu henüz resmi hesaplarda mevcut değil.

13. NO.1 (Bonus Track)

Koredeki en büyük hit şarkısı NO.1 Japonca olarak da VALENTI’de kendine yer bulmuş. Albümdeki diğer şarkılara çok fazla uymadığı için Bonus Track olarak eklenmiş.

TBS Asian Games 2002 Busan için tema şarkısı olarak kullanılmış.

Japonca sözleri Ryoji Sonoda, beste ZIGGY, aranjman Ahn Ik-Soo tarafından yapılmış. Korece sözleri Kim Young-Ah tarafından yazılmış ancak kendisine 2015 yılına kadar herhangi bir hak vermemişler. Dava tam 13 yıl sonunda sonuçlanmış.

Bonus Realize (stay with me)

BoA’nın besteleyip yazdığı bir şarkı olma özelliği taşıyor. Nothing’s gonna change’den sonra ikinci bestesi. VALENTI teklisinden gelen bu şarkı albüme mükemmel uymasına rağmen albümde yer almamış. Japoncası resmi sitelerde mevcut değil sadece Apple music’de var ancak linki buraya gömemedim. Korece versiyonu ise neden bu kadar düşük çözünürlükte eklediklerini anlayamadım. Deezer’da da aynı kalitede olması üzdü. Dinlerken bilgisayarda bir sorun var sandım. SM işini düzgün yapmanın vakti geldi de geçmiyor mu?

Bonus westlife Flying without wings feat. BoA

SHINE WE ARE albümünden Amerikalı müzik grubu ile düeti, VALENTI ile herhangi bir alakası olmasa da paylaşmak istedim. Aynı zamanda Next World albümünde de yer alıyor ancak albüm resmi sitelerde mevcut değil.

Bonus BRATZ Show me what you got feat. BoA & Howie D. (Backstreet Boys)

Şarkı İngilizce ve ilginç bir şekilde Ken Harada tarafından bestelenmiş ve o zamanlar oldukça ünlü olan BRATZ kızlarının çıkış şarkısı olarak kullanılmış. Japon marketi hedef alınarak yayınlanan teklide Backstreet Boys grubunun üyesi Howie D. BoA’ya eşlik ediyor.

VALENTI, BoA’yı ilk dinlediğim yıllardan bu yana hala favori albümüm. Bir tane bile şarkıyı atamam hepsi benim için ayrı yere sahip. Bunun benim anılarımı taşımasından kaynaklı olup olmadığını bilemiyorum. Şarkılar oldukça gizemli bir havaya sahip, albüm kapağıyla oldukça örtüşüyor. Verdiği nostaljik hava ve akılda kalıcı ritimler ile müzik hakkında çok fazla şey bilmeyen beni büyülemişti. Bir Amerikan R&B Dans klişesi olsa da güzel bir klişe.

LISTEN TO MY HEART albümünde olduğu gibi buradaki şarkıların da bazı versiyonları resmi hesaplarda Apple music hariç mevcut değil. Bu durum hiç hoşuma gitmiyor avex’in bir şirket olarak çok saldığını ve yeteri kadar promosyon yapmadığını düşünüyorum.

BoA’nın bu albümden hiçbir şarkıyı The Greatest albümünde tekrar yorumlamaması da oldukça ilginç. Bir çok fanın favori şarkılarının bulunduğu bir albümken üstelik. Ben favori şarkılarımı modern bir prodüksiyon ile BoA’nın şu anki vokalleriyle dinlemek isterdim. Siz ne düşünüyorsunuz?

Spotify

Eğer herhangi bir yanlış bilgi varsa iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Esra

“BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.2 (VALENTI)” üzerine 2 yorum

  1. Öncelikle yazı için teşekkürler 🙂

    Açıkçası SM ve Avex’in bazı şarkıları Spotify’a koymaması gerçekten can sıkıcı. Aynı durumu SNSD’nin Japon albümlerinden de yaşıyoruz maalesef. Buna bir çözüm bulurlar umarım.

    1. Maalesef Girls’ Generation ve KARA Universal Music’deler ve bu yüzden yok. avex ise büyük ihtimalle telif hakkından dolayı bazı şarkıları ekleyemiyor, genelde remiks veya ingilizce şarkılar. Umarım kısa sürede çözülür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*