BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.1 (LISTEN TO MY HEART)

Güney Koreli şarkıcı BoA, K-POP’ın kraliçesi olarak biliniyor. Peki neden hiç böyle denildiğini düşündünüz mü? Eğer yeni K-POP dinlemeye başlayan biriyseniz ve BoA’nın geniş diskografisinde nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız bu yazı tam size göre.

BoA 2001 yılının Mayısında yani henüz 15 yaşında bile değilken bilmediği bir ülkeye gidip, oranın dilinde şarkı söyleyip dans ederek pek çok Japon’u kendine hayran bırakmıştır. Öyle ki Japonya’da insanlar onun Koreli olduğunu bile fark etmemişlerdir.

Çıkışını avex müzik şirketinde Max Matsuura’nın yapımcılığında Kore’den de Lee Soo-Man’ın yapımcılığıyla LISTEN TO MY HEART albümü ile yapmıştır. Albüm bir numara olmuş ve milyon satmıştır. O zamanlarda başka bir ülkede çıkış yapmak ütopik bir hayal gibi görünse de BoA bunu başarmış, üstelik ünlü isimler Ayumi Hamasaki ve Hikaru Utada ile çıkışından beri art arda en çok bir numara albümü olma konusunda yarışmıştır. Uzatmıyorum kısacası bu fenomenal albüme bir göz atalım.

  1. LISTEN TO MY HEART

Albüme ismini veren şarkı ve aynı zamanda dördüncü teklisi ile açılışı yapıyoruz. BoA’nın en çok satan teklilerinden biri olma özelliğine sahip. Sözler Natsumi Watanabe beste ve aranjman Kazuhiro Hara tarafından yapılmış. Amerikan tarzı R&B şarkıda benim en sevdiğim kısım 15 yaşındaki BoA’nın vokalleri.

2022’de The Greatest albümünde tekrar yorumlayarak fanların beğenisine sunmuş. Yeni versiyonda vokaller daha baskın halde ve doğaçlama vokallerin çoğu söylenmemiş, bas ön planda aranjman yapılmış. Siz hangi versiyonu daha çok sevdiniz?

Korece versiyonu Jo Yoon-Kyung tarafından yazılmış, NO.1 albümünde bonus parça olarak ardından MIRACLE albümünde yayınlanmış.

İngilizcesi maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

2. POWER

Rock hissiyatına sahip POWER ilk defa Jumping into the World adlı Korece albümünde görücüye çıkmış. Beste ve aranjman Ken Harada tarafından yapılmış. BoA’nın 2001 yılında Korece olarak çıkardığı şarkı 2002 yılında Japonca olarak tekrar kaydedilmiş ancak burada vokaller ve miks geliştirilmiş şarkı level atlamış diyebiliriz. Ben Japonca versiyonunu tavsiye ediyorum.

3. Every Heart -Minna no Kimochi-

Beşinci teklisi anime Inuyasha’nın kapanış şarkısı olarak kullanılmış. BoA’nın en ünlü ballad şarkısı diyebiliriz. Kendisi de öyle düşünmüş olacak ki 2022 yılında The Greatest albümünde minimal elektrik gitar ile tekrar yorumlamış. Natsumi Watanabe tarafında yazılmış, BOUNCEBACK tarafından bestelenmiş, h-wonder tarafından aranje edilmiş bir R&B ballad olma özelliği taşıyor.

Orijinal versiyon oldukça nostaljik olsa da yeni versiyonu oldukça modernize edilmiş. Siz hangi versiyonu daha çok sevidiniz? Ben yeni versiyonu daha çok sevdim.

Korece versiyonu Shin Ji-Won tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

İngilizcesi maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

4. Don’t Start Now

Altıncı teklisi ve aynı zamanda ilk olarak Jumping into the World albümünde çıkan R&B şarkının İngilizce versiyonu Brooke Allison’ın Toodle-Oo şarkısından tekrar yorumlanmış. Yapımcılığı Peter Rafelson ve Jeff Vincent üstlenmiş.

İngilizcesi maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

5. Kimochi wa Tsutawaru

Üçüncü Japonca teklisi duyguları iletmek anlamına geliyor. Beste BOUNCEBACK, aranjman AKIRA tarafından yapılmış. Harp ile açılış yapan şarkı yine bu albümün bir R&B albümü olduğunu vurguluyor. Benim albümdeki favori şarkılarımdan biri.

LOTTE Aire çikolata reklamı için kullanılmış.

Korece versiyonu da yine BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

6. Share your heart (with me)

Albümün ilk orijinal şarkısı oldukça gizemli bir havaya sahip R&B ballad ve albümdeki şarkıları birbirine güzel bir şekilde bağlamış.

Korece versiyonu Jo Yoon-Kyung tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

7. Dreams come true

Jumping into the World albümünden ilk defa Korece olarak çıkan, daha sonra ilk Japonca teklisi ID; Peace B’de yan şarkı olarak çıkan bu şarkı albümde ilginç bir şekilde kendine tekrar yer bulmuş. Ken Harada tarafından bestelenip aranjmanı yapılmış, sözleri Maki Mihara yazmış.

POWER gibi Japonca versiyonu daha iyi bir vokale ve mikse sahip. Bunu BoA’nın şarkı söylerken deneyim kazanmasına, kendine daha fazla güvenmesine ve Japonya’nın müzik açısından Kore’den daha ileride olmasına bağlıyorum. Uzunca bir süre BoA’nın Japonca albümleri ve Korece albümleri arasında kalite farkı bulunuyordu. BoA’nın bunu Only One ve Kiss My Lips albümleri ile aştığını düşünüyorum. Sonrasında çıkardığı Korece materyaller de prodüksiyonu kendi üstlendiği için kalite eşit seviyeye ulaştı.

8. Amazing Kiss

İkinci Japonca teklisi BoA’nın ilk orijinal Japonca şarkısı. Söz beste BOUNCEBACK, aranjman BOUNCEBACK ve Ken Harada. Albümdeki en iyi şarkılardan birisi ve oldukça mutlu bir hava veriyor. Bu şarkıda BoA’nın vokalleri oldukça başarılı. Fanların favori şarkılarından.

Kanebo T’ESTIMO makyaj markası için kullanılmış.

Korece versiyonu daha sonra ’02 SMTOWN SUMMER VACATION albümünde çıkıyor. Bu albümden bahsetmişken başlık şarkısı Summer Vacation’ın müzik videosunu yeniden düzenlenip daha yüksek bir kalite ile yayınladı. İzlememiz için aşağı bırakıyorum.

İngilizcesi maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*