MIKA NAKASHIMA’YI TANIYALIM PART.2 (LØVE)

Mika’nın ikinci ve en çok satan albümü LØVE ile karşınızdayım. Bana göre elektronik ortamda yapılan müzikler zaman geçtikçe eskirken ve demode olma potansiyeline sahipken, gerçek enstrümanlarla yapılan şarkılar ne kadar zaman geçerse geçsin birer klasik olarak kalırlar. LØVE’daki şarkılar da tam olarak böyle hiç eskimeden 20 yıl öncesinden zaman makinesine binip gelmiş gibiler.

Hadi hep beraber şarkılara göz atalım…

  1. Venus In The Dark

Açılış şarkısı albümün teklilerden ayrı ilk orijinal şarkısı, sözleri Mika tarafından yazılmış, elektrik gitar ve sıkı bir vokal katmanı içeriyor. Sözler Mika tarafından yazılmış, beste A MIRACLE FOR YOU’nun bestecisi Yasuya Okano, aranjman ise absolute3 tarafından yapılmış.

Kanebo KATE için reklam şarkısı olarak kullanılmış.

2. Love Addict

Yedinci teklisi olarak çıkan Love Addict adından da anlaşılacağı üzere şehvetli bir aşk şarkısı. Belki de albümdeki en gösterişli ve en uzun şarkı. Jazz orkestrası, yaylılar, saksafon, trombon, trampet, horn kaliteyi farklı bir boyuta çıkarıyor. Benim de prodüksiyonlarını çok beğendiğim Shinichi Osawa (MONDO FROSSO) şarkının yapımcılığını üstlenmiş. Bir kez dinleyin ve bir daha unutamayacağınız bir melodi…

Kanebo KATE reklamları için kullanılan bir diğer şarkı.

Shinichi Osawa‘nın yapımcılığını üstlendiği bir kaç şarkıyı da dinlemeniz için aşağı ekledim. Kesinlikle bir müzik dahisi…

MONDO GROSSO Everything Needs Love feat. BoA (RE-NEW JP)

MONDO GROSSO Itsuwari no Sympathy feat. Aina the End

MONDO GROSSO Labyrinth feat. Hikari Mitsushima

Namie Amuro WHAT A FEELING

Namie Amuro NAKED

AFTERSCHOOL Heaven

AFTERSCHOOL Shh

3. aroma

İlk mini albümü RESISTANCE’dan gelen bu şarkı altı dakika kadarcık. 🙂 Uzun ama yumuşak ve rahatlatıcı havasıyla bizi hızı düşürerek ballad şaheseri Yuki no Hana’ya hazırlıyor. Perküsyon, elektrik piyano ve bass içeriyor. Lüks bir kafede oturmuş kahvenizi içerken duyacağınız türden bir şarkı.

4. Yuki no Hana

Onuncu teklisi kar çiçeği, kardelen anlamına gelen bu şarkı Mika’nın şimdiye kadar çıkardığı en ünlü şarkısı. Bu şarkıyı bilmeyen yok denilebilir. Karaokelerin gözdesi, sanatçıların en çok yorumladığı bu şarkı, bence en çok Mika’nın sesinden güzel.

Sözler Satomi tarafından yazılmış beste ise Ryoki Matsumoto. Piyano ve yaylıların kullanılan bir kış balladı, Mika’nın sesinin en belirgin özelliği yumuşak falsettoları burada nakaratta kullanmış.

Bir kış günü içinizi ısıtacak Reggae Disco Rocker’s versiyonu ve sadece piyano ile THE FIRST TAKE versiyonuna bir şans verin. Ayrıca ünlü kemancı Taro Hakase ile birlikte sergilediği Silent Versiyonu da oldukça güzel.

Korece versiyonu Park Hyo-Shin tarafından başrolünde So Ji-Sub’un oynadığı Mianhada, Saranghanda televizyon dizisi için seslendirilmiş. Kore’den pek çok kişi yorumlamak isteyince Mika bizzat kendisi Park Hyo-Shin‘in söylemesini istemiş. İyi de yapmış. Bu versiyonu da oldukça güzel. Benim kişisel favorim Eric Martin‘in İngilizce versiyonuna da bir göz atın, pişman olmayacaksınız. (Çok fazla yorumlandığı için sadece 2 tane ekledim.)

Park Hyo Shin Snow Flower (Korean version)

Eric Martin Yuki no Hana (English version)

5. RESISTANCE (Album Version)

200.000 adet sınırlı sayıdaki ilk mini albümünün başlık şarkısı ve yine kış temalı bir ballad olan RESISTANCE burada albüm için değiştirilmiş ve albüme uygun daha Jazz bir hale getirilmiş. Benim favorim daha dramatik olan orijinal versiyonu olsa da bu versiyonda da fazladan vokal katmanları, horn, trombon eklenmiş.

Sözler Akimoto Yasushi ve Mika tarafından yazılmış, aranjman ise COLDFEET ve Shin Kono.

6. FIND THE WAY

Dokuzuncu teklisi anime Mobile Suit Gundam SEED’in tema şarkısı olarak kullanılmış. Albümdeki Jazz dokunuşları olmayan bir başka ballad.

Sözler Mika, beste Lori Fine, aranjman ise Shima Ken tarafından yapılmış.

S.E.S grubu üyesi Bada tarafından Korece versiyonu yayınlanmış. Mika’nın 15. yıl dönümünde çıkardığı Tribute albümünde ise Every Little Thing grubundan Kaori Mochida tarafından yorumlanmış. Siz hangisini beğendiniz?

7. marionette

Altıncı tekliden gelen bu şarkı benim albümdeki favori şarkılarımdan biri. Jazz elementlerin tekrar ön plana çıktığı bu şarkıyı arka vokaller ve saksafon tamamlıyor.

Sözler Mika, beste ve aranjman Nobuyuki Shimizu tarafından yapılmış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*