MIKA NAKASHIMA’YI TANIYALIM: PART.1 (TRUE)

Kariyerine 2001 yılında çıkardığı teklisi STARS ile başlayan Mika Nakashima, tüm Japonya’da büyük bir hit oldu. Şimdiye kadar denediği farklı müzik tarzları Ballad, Jazz, Rock, Reggae ve Gospel ile kendine pek çok dinleyici kazandı.

En iyi başrolünde 2005-2006 yılında oynadığı NANA canlı aksiyon filmleri ile biliniyor. Filmin ana şarkısı GLAMOROUS SKY L’Arc~en~Ciel grubunun vokalisti Hyde tarafından bestelendi ve Mika’nın halihazırdaki popülaritesini daha da arttırdı.

Şimdi ilk albümü TRUE’ya hep birlikte bir göz atalım ve Mika’yı Türkiye’deki Japonca müzik severlere tanıtalım…

  1. AMAZING GRACE (Album Version)

Mika Nakashima’nın 1 milyon satan ilk albümü TRUE, klasik bir ilahi olan AMAZING GRACE ile açılmış. Mika şarkıyı zarafetle yorumlamış. Şarkının ilk saniyelerinde deniz dalgaları duyuluyor. Orijinal olarak ikinci teklisinde bulunan, şarkıdaki deniz dalgası sesleri bir dakika kadar kısaltılmış olarak albümde yerini bulmuş. Aranjman DREAMFIELD şimdiki adıyla COLDFEET tarafından yapılmış.

2. WILL (Album Version)

Mika’nın en iyi ballad şarkılarından biri olan WILL albümün beşinci teklisi olarak yayınlanmış ve televizyon dizisi Kayou 22ji’nin tema şarkısı olarak kullanılmış. Albüm versiyonundaki vokaller tekrar kaydedilmiş ve yeni bir giriş kısmı eklenmiş ve harp kullanılmış. Şarkı AKB48 grubunun yapımcısı Akimoto Yasushi tarafından yazılıp Daisuke Kawaguchi tarafından bestelenmiş.

WILL Japon sanatçılar tarafından pek çok kez yorumlanmış ve karaokelerde kendine yer bulmuş.

Ayrıca müzik videosunun konsepti de Mika’nın fikriymiş. En sevdiğim kliplerinden biri.

3. ONE SURVIVE (Album Version)

Üçüncü teklisi ONE SURVIVE House ve Latin Jazz tarzlarını birleştirerek albümü zenginleştirmiş. Bongos, saksafon, trampet, trombon eklenerek şarkı güçlendirilmiş. Sözleri müzikal tarzlarını benzettiğim Japon şarkıcı Minako Yoshida tarafından yazılmış. Minako Yoshida’dan bahsetmişken kendisinin Eiichi Otaki tarafından yazılmış en ünlü şarkısı Yume De Aetara‘yı da dinlemeniz için aşağı ekledim.

4. HEAVEN ON EARTH

Albümün ilk orijinal şarkısı HEAVEN ON EARTH Mika’nın hala birlikte iş birlikleri yaptığı yakın arkadaşı COLDFEET grubunun solisti Lori Fine tarafından bestelenmiş. Benim gibi siz de 2000’lerin müzik tarzını seviyorsanız bu şarkıdaki gitardaki nostaljiyi hissedeceksiniz.

Mika bu şarkı ile makyaj markası Kanebo KATE’in hem sekiz yıl boyunca reklam yüzü olmasının başlangıcını yakalamış hem de yeni şarkısının promosyonunu yapmış.

5. DESTINY’S LOTUS

İkinci teklisinin yanında gelen bu şarkı fanlar için özel bir yere sahip çünkü Mika’nın fan kulübüne adını vermiş; Lotus, aynı zamanda belinde de aşağıdaki dövme yer alıyor. Bu şarkı hakkında bir diğer ilginç bilgi ise şarkıda arka vokal olarak seksenlerin sonlarında popüler olan idol şarkıcı Epo, EXILE grubundan ATSUSHI ve rapçı olarak Ketsumeishi grubundan Okura konuk olmuş.

6. Helpless Rain

Dördüncü teklisi Helpless Rain orta ritimli R&B balladı m-flo grubundan rapçı VERBAL yapımcı olarak yer alıyor. Bu şarkı orijinal olarak Heartsdales grubunun ilk albümü Radioactive’de görücüye çıkmış. Helpless Game adıyla ve farklı bir nakarat ile Mika Heartsdales’e eşlik ediyor. Beatbox yer alan şarkı oldukça melankolik.

Helpless Rain müzik grubu three tight b üyesi shinya tarafından bestelenmiş. Bu grupla ilgili çok fazla bilgi olmasa da Mika’nın müzik serüveni için kilit önem taşıyor. Çünkü Mika aslında Tokyo’ya taşındığında modellik yapmaktaymış ancak şarkıcı olma düşüncesi bulunmamaktaymış. three tight b’nin bir diğer üyesi (eski) Yoichi Hama Mika’ya şarkıcı olması konusunda tavsiye veriyor ve bu sayede Mika müzik şirketlerine demo yolluyor. Neyse ki Sony Müzik Japonya Mika’nın yeteneğini fark edip onunla anlaşma imzalıyor.

7. I

Albümün ikinci orijinal şarkısı I Mika tarafından yazılmış, three tight b üyesi H tarafından bestelenmiş ve yine three tight b üyesi shinya tarafından aranjman yapılmış. Kulakları yormayan oldukça yumuşak olan bu şarkıda armonika yer alması oldukça hoş olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*