BoA’nın Japonya’daki Müzik Kariyerine Bir Bakış Part.1 (LISTEN TO MY HEART)

9. happiness

Albümün ikinci orijinal şarkısı Amazing Kiss’den sonra yine pozitif bir havada ilerliyor, albüme oldukça renk katan gitar ile zenginleştirilmiş bir parça.

Korece versiyonu da yine BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

10. ID;Peace B

BoA’nın Kore’deki aynı adlı albümünden çıkış şarkısı ve Japonya’da da ilk teklisi ID;Peace B, SM’in demirbaşlarından Yoo Young-Jin tarafından yazılıp bestelenmiş. İki yıl önce yayınlanmış olsa da albüme oldukça uyum sağlamış.

Japonca versiyonu avex’ın kız grubu Dream üyesi Mai Matsumuro tarafından yazılmış. Dream aynı zamanda Every Heart’ı da tekrar yorumlamış, bir göz atmanız için aşağı bıraktım.

Şarkı tam dört dilde mevcut, Korece, İngilizce, Çince ve Japonca. Nedendir bilinmez Japonca versiyonu resmi hesaplarda mevcut değil.

11. Nobody but you

Üçüncü orijinal şarkı POWER gibi rock havasında oldukça hızlı bir şarkı. R&B şarkıların içinde albüme yeni bir soluk getiriyor ve albümü tek düze olmaktan kurtarıyor.

Korece versiyonu da yine BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

12. Nothing’s gonna change

Dördüncü orijinal şarkı hafif R&B ballada gitar eşlik ediyor, sözleri BoA ve Natsumi Watanabe ile birlikte yazmış, beste ise BoA tarafından yapılmış. Aranjman Kei Kawano tarafından yapılmış. (Wikipedia’da yazan yanlış bilgiyi düzeltelim.) Albümdeki yazıp bestelediği tek şarkı, aynı zamanda şimdiye kadar yazıp bestelediği ilk şarkı olma özelliği taşıyor.

Korece versiyonu da yine BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

13. LISTEN TO MY HEART (Hex Hector Main Mix – English Version) (Bonus Track)

J-POP’un olmazsa olmazlarından remiksler, genelde teklilerde yer alsalar da burada bonus şarkı olarak eklenmiş. Japonya için sadece Japon değil dünyaca ünlü DJ’lerin remikslerde yer alması şaşırtıcı değil.

Daha sonra remiksin Japonca versiyonu ilk remiks albümü Peace B. REMIXES adlı albümünde yayınlanmış.

Remiksin İngilizcesi maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

14. the meaning of peace (Bonus Track)

İlk olarak kendisi gibi avex sanatçısı olan Kumi Koda ile düet şarkı olarak karşımıza çıkan parça, albümde BoA solo versiyon olarak yer bulmuş. Kumi Koda da daha sonra solo versiyonunu dans müziğe adapte ederek yayınlamış.

Yapımcılığını ünlü Tetsuya Komuro‘nun üstlendiği şarkı 11 Eylül 2001 yılında Amerika’daki terör atağı sonrası barış temalı song+nation yardım projesinde, üçleme teklilerden ikincisi olarak yayınlanmış. Diğer düetler Ayumi Hamasaki&KEIKO, Namie Amuro&VERBAL olarak piyasaya çıkmış dinlemeniz için ekledim.

Bonus Next Step

Kimochi wa Tsutawaru teklisinin yan şarkısı olan bu parça aslında başlık şarkısı olarak çıkacakmış ancak bilinmeyen sebeplerden dolayı bu şarkı yan parça olarak değiştirilmiş. Albümde yer almaması yazık olmuş zira albümün R&B havasına oldukça uyan dramatik şarkı benim de favori şarkım.

Korece versiyonu Jo Yoon-Kyung tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

Bonus Snow White

Albümde yer almayan ve neden olduğunu hala anlamadığım bir başka favori şarkım da LISTEN TO MY HEART teklisinden gelen bu parça. Fanların favorisi ve BoA’nın en hüzünlü şarkısından biri olabilir. Gitar solosu ve sözleri kesinlikle dinlemeye değer.

Korece versiyonu da yine BoA tarafından yazılmış ve MIRACLE albümünde yayınlanmış.

Japoncası maalesef resmi hesaplarda mevcut değil.

Bonus Someday, Somewhere

İlk albümünde Korece olarak yayınlanan şarkı Amazing Kiss teklisinde Japonca olarak yayınlanmış. Albüme eklenmemiş olsa da oldukça pozitif havaya sahip güzel bir şarkı.

Albümde gizemli hüzünlü R&B şarkıların yanı sıra, neşeli dans şarkıları da mevcut. Bir kaç rock parça ile albüme renk katılmış. Bu albümdeki en sevdiğim şey BoA’nın doğaçlama vokalleri. Henüz 15 yaşında olsa da oldukça yaratıcı vokal atılımları mevcut. Herkes tarafından sevilmeyeceğine emin olsam da monotonluktan uzak bir performans sergiliyor. Ses rengi genel Kore ve Japon kadınlarından oldukça farklı olduğu için akılda kalıcı.

Albüm 21 yıl önce çıkmış olduğu için yeni dinleyecek olan insanların kulağına prodüksiyon açısından demode gelebilir. İşte tam da bu yüzden BoA 2022 yılında The Greatest albümünü yayınladı. Yeni modern aranjmanlar ve şu anki deneyimli ve olgun sesi ile bazı şarkıları tekrar dinleme fırsatı bulduk.

K-POP severler belki eski olduğu için dinleme zahmetine girmeseler de, benim gibi 2000’lerin müziklerini seven biriyseniz bu şarkılar tam size göre.

Spotify

Eğer herhangi bir yanlış bilgi varsa iletişime geçebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler…

Esra

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*