Toruga Japonya’da #6: Asakusa (1. Kısım)

Japonya’daki maceramız devam ediyor. Ueno’dan ayrılarak bugünkü gezi programımızı uygulamak için Asakusa’ya doğru yol alıyoruz.

Ueno’da otelden çıkışımı yaptıktan sonra gün planımı uygulamak için Asakusa’ya doğru yol almaya başladım. Bugünkü planda Asakusa’daki Sensoji Tapınağı’na gitmek, oradan da Tokyo Skytree’ye uzanarak Tokyo’nun genel manzarasına bakmak var.

Ueno’dan JR Pass kullanarak Asakusa’ya direk gidebilmek mümkün değil. Bunun için Tokyo Metro kullanmanız gerekiyor. Fakat ben bir delilik yaparak Ueno’dan bir sonraki durak olan Uguisudani’de inerek yürümeyi tercih ettim. Havanın güzel olması sebebiyle yavaş yavaş gezerek ilerleyebileceğimi düşündüm. Fakat aşırı sıcak ve yolun beklenmedik şekilde uzun olması (yanlış çıkıştan çıkmam, farklı yerlere uğramam, Tokyo Skytree’ye de yürümem vb. etkenler) nedeniyle ayaklarıma kara sular indi desem yeridir. Fakat Japonya’nın daha çok yerini görebilmem adına mutluluk vericiydi. Sanırım yine olsa yine yürürüm.

Evet, Uguisudani’ye vardık. Fakat size ilk yazımda dediğim gibi, duraklarda nereden çıkmanız gerektiğini iyi biliyor olmanız lazım. Yanlış kapıdan çıkarsanız bambaşka semtlere doğru yol alabilirsiniz. Ben Uguisudani’den Asakusa’ya doğru yürüyebileceğimi biliyorum. Fakat hangi kapıdan çıkmam gerekli onu bilmiyordum. Eğer birine sormazsanız ya da işaretlere dikkat etmezseniz yanlış yoldan çıkarak yürürsünüz. Nitekim sabah dalgınlığımdan başıma böyle bir şey geldi ve ilk dakikalarda normal yürürken Skytree’yi hiç görememem sebebiyle işkillendim. GPS’i açınca tamamen farklı bir yöne doğru gidiyor olduğumu gördüm. Nippori ya da Nishi Nippori durağı çevresine gelmiştim. Kaybettiğim bir şey olmadı elbette oraları da görmüş oldum ama tamamen isteğim dışı oldu. Bu eğer acele bir yerlere ulaşmak istiyor olsaydım canımı sıkabilirdi.

Şimdi geri dönerek doğru çıkışı buluyoruz ve Skytree’yi görmeye başladık.

Fakat dediğim gibi ilk durağımız Asakusa ve Sensoji Tapınağı. Biraz yürüdükten sonra tapınağa varıyoruz.

Sensoji Tapınağı geçrekten çok büyük bir tapınak ve eğer Tokyo’da bir tapınak görmek istiyorsanız gelmeniz gereken yer bence burası. Yaz ayı olduğundan belki turist doluydu ve aşırı kalabalıktı. Ama havası çok güzeldi. Sırf bahçesinde oturmak için bile buraya gidebilirsiniz. Tüm yorgunluğunuzu alacak.

Çevre o kadar hareketli ve güzeldi ki video ve fotoğraf çekmeye doyamadım. İşte bir Video daha.

Meşhur Kaminarimon’u (Kaminari Kapısı) görüp de burada fotoğraf çekilmeden gitmek olmaz. Burası Asakusa’nın sembolü ve Sensoji’nin kapılarından birisi.

Sensoji’den çıktıktan sonra karşınıza Nakamise Alışveriş Caddesi gelecek. Burada küçük küçük dükkanlarda harika şeyler satılıyor. Hediyelik veya hatıralık bir şey almak için en güzel yerlerden birisi burası. Yiyecek içecek şeyler de mevcut.

Gelecek bölümde Asakusa çevresinde biraz daha dolaşıp Tokyo Skytree’ye doğru yola devam edeceğiz. Dönüşte de Asakusa’ya yeniden uğrayacağız. 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*