Toruga Japonya’da #7: Asakusa (2. Kısım) + Tokyo Skytree

Asakusa’da Sensoji Tapınağı’ndan çıktıktan sonra etrafta dolaşmaya devam ediyoruz.

Ve Asakusa’dan yavaş yavaş ayrılarak Tokyo Skytree’ye doğru yola çıkıyoruz. Tokyo Skytree üzerinden Tokyo’ya şöyle bir göz atacağız. Tokyo Skytree maalesef JR Pass’ın kapsadığı durakların içerisinde yer almıyor. Buraya ya en yakın istasyonlardan yürüyeceksiniz ya da Tokyo Metro ile ulaşacaksınız. Asakusa’dan yürüyerek buraya varmak mümkün. Önce Sumida Nehri’ni geçmeniz gerekiyor. Burada nehir üzerinden güzel Tokyo Skytree manzaraları da yakalayabilirsiniz.

Sanırım geldik. 🙂

Tokyo Skytree’ye giriş ücretli ve içerisinde iki adet gözlemevi var. İlk gözlemevi 450 metre yüksekliğinde ve fiyatı 2060 yen. İkinci gözlemevi biraz daha aşağıda, 350 metre yüksekliğinde ve 1030 yen. Ben aşağıdaki katı tercih ettim. Aşağıdan biletinizi aldıktan sonra (tabii ki tüm Japonya’da olduğu gibi burada da inanılmaz bir düzen var ve sürekli sizi yönlendirecekler) asansör için sıraya giriyorsunuz. Asansöre binecek kişileri de yine görevliler yönlendirerek ayarlıyor. Sonra yine görevliyle birlikte asansörde yukarı çıkarken, görevli bize bir video eşliğinde Skytree’yi ve çıkacağımız katı tanıtarak heyecanın tavan yapmasını sağlıyor. Bir yandan kaçıncı katta olduğumuzu da görebiliyoruz.

Ve sonunda indiğimizde Tokyo ayaklarımızın altında. Gerçekten inanılmaz bir görüntüyle karşılaşıyorsunuz. Açıkçası evet bu tür yerlere kesinlikle gitmeliyim diyordum ama bu kadar beğenebileceğimi düşünmemiştim. İçeri girdikten sonra istediğiniz kadar kalabilir ve istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz. Her pencerenin önünde oradan nereyi görebileceğinizi gösteren tabela ve işaretler mevcut. Bu da aldığınız keyfi katlıyor.

Fotoğrafların gerçeği çok da yansıtmayacağını biliyorum ama yine de sizi o manzaraların bazılarıyla başbaşa bırakıyorum.

Tokyo Skytree’yi gezmeyi bitirdikten sonra önce hatıra fotoğrafı çektirmenizi tavsiye ederim. Biraz sıra beklemeniz gerek ama değecektir. Ondan sonra Tokyo Skytree ile ilgili çeşitli eşyaların satıldığı mağazaya uğrayın. Burada aslında Tokyo Skytree’nin figürünü almayı düşündüm önce ama sonra başka bir şeyde karar kıldım. Bir sürü çeşitle harika hediyelikler ve hatıra eşyaları alabilirsiniz.

Ve gözlemevimizin alt katına indiğimizde burada bizi küçük bir kafe karşılıyor. Eğer hem dinlenelim, hem biraz tatlı yiyelim, kahve içelim diyorsanız buraya uğramalısınız. Çünkü Tokyo manzaralı içilip yenilenecek her şeyin tadı bambaşka oluyor.

Yeterince dinlendikten sonra kafeden ve gözlemevinden ayrılıyorum. Tokyo Skytree aslında büyük alışveriş merkezi Tokyo Solamachi ile bağlantılı. Dolayısıyla çıkış yolunuz bu alışveriş merkezinin içinden geçiyor. Etrafı turluyorum ve gerçekten ilginç dükkanlar var. NTV ve TV Asahi’nin kendi mağazaları olduğunu hatırlıyorum. Burada kanallarda oynayan animeler ve programlara dair bir sürü eşyayı bulabiliyorsunuz. Bir de içeride Pokemon ürünlerinin satıldığı Pokemon Center vardı.

Burası da Tokyo Solamachi’nin önü, oturup geleni geçeni izleyebilirsiniz. Mevsim yaz olduğu için burası da cıvıl cıvıldı.

Ve Tokyo Skytree’den ayrılarak yeniden Asakusa’ya doğru yürüyoruz. Gelecek yazıda Asakusa’da biraz daha zaman geçirerek oradan Shibuya’ya geçeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*