Toruga Japonya’da #14: Shinjuku

Tokyo’yu gezmeye devam ediyoruz. Shinjuku’ya uğramadan olmaz elbette. Haydi bakalım…

Shinjuku’ya gitmeden önce bugün yine Ueno ve Akihabara’ya uğrayacağım çünkü gitmeyi atladığım yerler var. Ama o da ne? Ueno’da yağmura yakalanıyorum. Bir köşeye sığınarak küçük bir video çektim.

Yağmur durunca Akihabara’ya doğru devam ediyorum. Ueno’dan yürüyerek Akihabara’ya ulaşabilirsiniz. Ve gitmeyi atladığım bir yer karşımda, Hello! Project Official Shop. Nasıl da kaçırdım?

Tabii ki soluğu hemen içeride alıyorum. Burası Hello! Project fanları için harika bir yer. İçeride kızlara dair bir çok eşyayı bulabiliyorsunuz. Ayrıca bazen grupların giydiği kostümler de sergileniyor. C-ute’un kostümleri vardı diye hatırlıyorum. Ayrıca küçük bir salonda Hello! Project konser gösterimi vardı ve oturup izleyebiliyorsunuz.

Gelmişken Akihabara’nın hemen yanındaki Kanda’ya da şöyle bir uğruyorum.

Akşam üzerine doğru sonunda yazının ana teması olan Shinjuku’dayım. Shinjuku İstasyonu Tokyo’nun en büyük istasyonlarından birisi ve bir sürü çıkışı var, aşırı kalabalık. Batı Shinjuku’da yer alan Nishi-Shinjuku denilen bölge şirketlerin merkezlerinin yer aldığı büyük binaların olduğu bir ticari semt. Doğu Shinjuku’da ise Kabukicho gibi gece merkezleri yer alıyor ve cafcaflı kısım diyebilirim. İki kısmı da görmenizi tavsiye ederim. Ben Kabukicho ve doğu kısmı akşama bıraktım. İlk olarak batı kısımdayız.

Dediğim gibi bu bölge Shinjuku’nun daha elit olarak tabir edebileceğimiz bir bölgesi. Diğer kısma göre daha cansız ama yine de görülmesi gerek. Şimdi Shinjuku’nun doğu kısmına yöneliyoruz.

Hava kararmaya başladıkça Shinjuku’nun ışıltısı ortaya çıkmaya başlıyor. Etraf daha da kalabalıklaşıyor. Resimlerden ne kadar belli bilmiyorum, bu nedenle aşağıdaki video’yu da izleyerek ışıltıyı daha net görebilirsiniz.

Shinjuku’nun gece hayatı Kabukicho denilen bölgede yer alıyor. Buraya gelmeden önce bir araştırma yaparsanız Kabukicho’nun tehlikeli bir bölge olarak adlandırıldığını göreceksiniz. Çok kişi çeşitli şeyler yazmış hakkında. Evet burası gece kulüplerinin olduğu hareketli bir bölge ve bölgenin hakimiyetinin yakuza gruplarının elinde olduğu biliniyor. Mekan önlerinde içeriye müşteri çekmeye çalışan tipler göreceksiniz. Bunlara yüz vermediğiniz sürece bir sorun olacağını sanmıyorum. Bence benim gibi tek başınıza seyahat ediyorsanız bu bölgede bilmediğiniz mekanlara girmeyin. Çünkü bu mekanlarda beklemediğiniz faturalarla karşılaşmanız mümkün olabiliyormuş. Bölgeyi tanıyan birileriyle hareket etmek en mantıklısı. Onun dışında tüm bunların farkında olarak gittiğim bu bölgede herhangi bir tehlike sezinlemedim. Oldukça renkli ve zaten kalabalıktı. Haliyle uğrayın derim.

Shinjuku’nun turism elçisi Godzilla. Bu nedenle buradaki Toho Sinemeları’nın üzerinde bir Godzilla maketi yer alıyor. Ara ara hareketleniyor ve gözleri yanıyor, ağzından ışıklar çıkıyor. Bir Godzilla severseniz görmeniz gerekir. Aşağıdaki videodan görebilirsiniz.

Evet bu yazının da sonuna geldik. Shinjuku mutlaka uğranılması gereken bir yer, Tokyo’ya gittiğinizde atlamayın. Gelecek yazıda görüşmek üzere.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*