Geçmişten 10 Japonca Yaz Şarkısı

Japonya’da her tarzda şarkı bulmak mümkün. Konusuna göre baktığımızda yaz şarkıları da büyük bir alanı kapsıyor. Bu yazımızda geçmişten 10 Japonca yaz şarkısını beraber inceleyeceğiz. Belki de sahilde dinleyeceğiniz playlist’inize katacağımız şarkılar olur…

Princess Princess – Sekai de Ichiban Atsui Natsu (1987)

Söz: Kyoko Tomita / Müzik: Kaori Okui / Aranjör: Princess Princess, Masanori Sasaji

Japonca yaz şarkısı diye düşününce aklıma ilk gelen bu. Sözlerini baterist Kyoko Tomita’nın yazdığı, bestesini ise vokalist Kaoru Okui’nin yaptığı (o günkü adıyla, şu anki adı Kaori Kishitani) Princess Princess’in bu büyük hiti bize dünyanın en sıcak yazını anlatıyor. Son ses dinlemek elzemdir.


Akina Nakamori – Slow Motion (1982)

Söz: Kisugi Etsuko / Müzik: Kisugi Takao

Sahilde “ağır çekim” bir karşılaşma ve yavaşça başlayan bir yaz aşkı… Akina Nakamori’nin bu ilk single’ı dönemin popüler söz yazarı Kisugi Etsuko tarafından yazılmış ve yine o dönem çok güzel şarkılara imza atan erkek kardeşi Kisugi Takao tarafından bestelenmiş. Yani bu üçlünün birleşiminden kötü bir şey çıkması imkansız. Akina’nın tatlı sesi, samimi sözleri ve piyano altyapılı bestesi ile romantizm kat sayısı en üst seviyede.


Tube – Aa Natsu Yasumi (1990)

Söz: Nobuteru Maeda / Müzik: Haruhata Michiya, Nobuteru Maeda / Aranjör: TUBE

Yaz tatilini kim sevmez ki..? Ya yaz aşklarını..? Tube’un bu şarkısıyla, özellikle de tatile giderken dinlediğinizde en üst keyfi alacağınıza inanıyorum. Tatile gittiğinizi hissedecek, keyifleneceksiniz…


Noguchi Goro – Manatsu no Yo no Yume (1979)

Söz: Yu Aku / Müzik ve Aranjör: Tsutsumi Kyohei

Dönemin popüler isimlerinden Noguchi Goro’nun seslendirdiği güzel bir şarkı. Tarz olarak dönemini direk yansıtmasının yanında, alt yapısının da ilginç olduğunu düşünüyorum. Bu arada şarkı adındaki “Yo”nun “Yoru”nun kısaltması olduğunu hatırlatalım.

Southern All Stars – Namida no Kiss (1992)

Söz ve Müzik: Keisuke Kuwata / Aranjör: Kobayashi Takashi & Southern All Stars

Southern All Stars’ın neredeyse her duruma uygun bir şarkısı var. Bu şarkı da o kadar hafif, keyifli gidiyor ki sözlerini anlamasanız muhtemelen bir ayrılık şarkısı olduğunu düşünmezsiniz bile. Fakat yaz mevsimi ayrılık yaşanmayacak bir mevsim değil. Keisuke Kuwata’nın vokalleri kesinlikle en üst seviyede!

İkinci sayfadan devam ediyoruz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*